بررسی 360 درجه مناسبت های بازاریابی

بررسی برنامه های بازاریابی در کشورهای پیشرفته نشان می دهد که بخش عمده فعالیت های مربوط به بازاریابی به صورت سالانه تکرار می شوند و عموما بر اساس روزهای مشخص و بعضا وقایع تاریخی یا مذهبی (که البته آنها هم روزهای مشخصی دارند) تکرار می شوند، در این بین هم هرچند وقت یک بار حرکت یا کمپینی در حوزه مارکتینگ اتفاق می افتد منتها بنیان رویدادهای بازاریابی و تجاری تقویم سالانه خاصی دارد.
در این کشورها که دارای سیستم اقتصادی سرمایه داری یا نیمه سرمایه داری هستند قدرت های بزرگ یا همان غول های تجاری نقش اساسی و تصمیم گیرنده در اقتصاد ایفا می کنند و به طور طبیعی تلاش می گردد تا برای هر رویداد طوری برنامه جامع بازاریابی چیده شود تا نسبت به سال قبل بر میزان در آمد شرکت های مزبور به طور محسوسی افزوده گردد.

از جمله این روزهای خاص میتوان به بلک فرایدی (BLACK FRIDAY)، سایبر مان دی (CYBER MONDAY)، باکسینگ دی (BOXING DAY) و ایستر مان دی (EASTER MONDAY) و … اشاره نمود. آنچه نگارنده را مجاب به نوشتن این مطلب نمود، گستره بی نهایت ارتباطات بین کشورها، جهانی شدن مقولات بازاریابی و تاثیر پذیری کشورهای در حال توسعه از برنامه های تجاری مرتبط به این روزهاست.
بر اساس پیش بینی های موسسه ملی خرده فروشان امریکا (NATIONAL RETAIL FOUNDATION) مردم این کشور -در دو واقعه مهم پیش از سال نو میلادی- در بلک فرایدی و سایبر مان دی، می باید 680 میلیارد دلار کالا خریداری بنمایند که در صورت تحقق، این رقم کمک بزرگی به کمپانی های بزرگ تجاری خواهد نمود، چنانچه در مورد کمپانی آمازون می توان گفت امسال واقعا در این روزها فروشی بی سابقه اتفاق افتاد.

بررسی  360 درجه  مناسبت های بازاریابی

در کشور ما هم به ناچار تاثیر پذیری از اینگونه وقایع (EVENTS) رو به گسترش است و شرکت ها تلاش می نمایند تا اینگونه موارد را با صرف هزینه های کلان در برنامه های بازاریابی و تبلیغاتی خود بگنجانند و بتوانند جذابیت های بیشتری برای مشتریان ایجاد نمایند. اصولا تبعیت از این روند جهانی مارکتینگ اجتناب ناپذیر می باشد تاکید می نماید که این روند در شرکت های آوانگارد، مشهود تر می باشد و نیاز است زیرساخت های لازم جهت اجرای موفق چنین برنامه هایی هم ایجاد گردد.
به عنوان نمونه، حسب بررسی های صورت گرفته توسط سایت های پربازدید مارکتینگ ایرانی، بخش عمده ای از مشتریان در بلک فرایدی، از خریدهای خود ناراضی بوده اند، چه به لحاظ خود کالا و چه به لحاظ سیستم توزیع کالای خریداری شده لذا این حرکت از دیدگاه مدیریت مجتمع بازاریابی نیازمند تجدید نظر است البته قبل از ورود و بومی سازی هر مناسبت بازاریابی لازم است که نسبت به فلسفه وجودی آن نیز وقوف کامل ایجاد گردد.

در این راستا نظر برخی مدیران و دست اندرکاران نیز جالب توجه بود اعم از تعبیر این روز به “جمعه خیلی سیاه” یا گوشزد نمودن عدم توجه به تفاوت زمان خرید سال نو.
آنچه که در روند بلک فرایدی امسال اتفاق افتاد در ذهن نگارنده تبلیغی جنجالی را زنده نمود که در آن -به صورت منفی- از زبان پاپانوئل (SANTA) نوشته شده بود میخواهم امسال خیلی خرج کنی تا ثابت کنی که خانواده ات را دوست داری.
سال ها قبل هم از بلک فرایدی به بلک فراد دی (BLACK FRAUD DAY) یعنی بلک فرای دی تقلبی یاد شده بود که نشان از عدم رضایت مشتریان فروشگاهها داشت.

بررسی  360 درجه  مناسبت های بازاریابی

اینگونه استنباط ها از حراج هایی که صورت می گیرد، امروزه نیز در میان مردم کشورهای پیشرفته وجود دارد و بعضا تصوراتی منفی مانند برخی حراج های قبل از شب عید خودمان را به ذهن متبادر می سازد.
بدین جهت به صورت کلی باید گفت که شرکت ها یا باید تمامی ابعاد را در راستای ارائه یک برنامه بازاریابی مجتمع مد نظر داشته باشند یا اینکه جهت عدم تخریب برند و حفظ رضایت مشتریان، از ورود به مقوله مناسبات ناشناخته بازاریابی خودداری نمایند.

Sending
User Review
0 (0 votes)
2017-12-26T14:31:36+00:00

درج دیدگاه