حکم نهایی پزشک معالج عباس کیارستمی: توبیخ و دیگر هیچ!

در حالی که چهار روز دیگر دومین سالگرد درگذشت عباس کیارستمی است، رای قطعی پرونده پزشک معالج او امروز اعلام شد و هیات عالی نظام پزشکی با تایید حکم هیت تجدید نظر استان تهران، این پزشک را محکوم به توبیخ کتبی همراه با درج در پرونده و نشریه نظام‌پزشکی کرد! کیارستمی در سال 94 برای بیماری گوارشی در بیمارستان جم تهران بستری شد و بعد از چند عمل جراحی وضعیتش وخیم شد. او در سال 95 برای ادامه درمان به فرانسه رفت و روز 14 تیر آن سال درگذشت.

در حالی که خانواده کیارستمی طی دو سال گذشته با اعتقاد به وقوع خطای پزشکی، این پرونده را دنبال می‌کردند و در چند مرحله آرایی صادر شد، حالا قائم مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی از اعلام حکم قطعی پرونده پزشکی او خبر داده است.

دکتر محسن خلیلی به ایسنا گفته است: «با توجه به اینکه در این پرونده و در هیات تجدید نظر استان، رای به توبیخ کتبی با درج در پرونده و درج در نشریه سازمان داده شد، از طریق ریاست کل سازمان درخواست بررسی مجدد در این پرونده در هیات عالی شد. به این ترتیب هیات عالی نیز پس از رسیدگی، رای هیات تجدید نظر را تایید کرد. با توجه به اینکه باید مراحل اداری و زمانی در این رابطه طی می‌شد و ۳۰ روز هم خانواده مرحوم زمان داشتند به رای هیات عالی اعتراض کنند که البته اعتراضی هم نشد، رای هیات عالی قطعی اعلام شد.»

خلیلی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه این محکومیت محدودیت برای پزشک ایجاد می‌کند ولی محرومیتی به همراه ندارد، توضیح داده است: «در پزشکی قانونی سقف 5 درصد دیه را برای پزشک لحاظ کردند و در صورتی که حکم زیر 10 درصد باشد در واقع تذکر شفاهی برای پزشک لحاظ می‌شود.»

او با بیان اینکه توبیخ سه مرحله دارد، گفت: «تذکر، توبیخ و درج در پرونده و توبیخ و درج در نشریه نظام‌پزشکی شامل این سه مرحله است و زمانی که پزشک محکوم به توبیخ و درج در نشریه نظام پزشکی شود در سابقه آن لحاظ خواهد شد و در واقع جزء سوء سابقه پزشک می‌شود. از آنجایی که سوء پیشینه، با اجرای این حکم برای پزشک ایجاد می‌‌شود دیگر پزشک نمی‌تواند برای گرفتن پروانه و جابه‌جایی کار در مراکز درمانی اقدام کند و یا مسئول فنی بیمارستان و مرکزی شود.»

قائم‌مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی: جراح مرحوم کیارستمی که این حکم برایش صادر شده همچنان می‌تواند جراحی را انجام دهد و نتیجه قطعی به خانواده و پزشک کیارستمی ارسال شده است و نتیجه تغییری نخواهد کرد.»

طولانی شدن بررسی این پرونده باعث شده حساسیت جامعه و سینماگران نسبت به موضوع کم شود و به نظر می‌رسد اعتراض نکردن خانواده کیارستمی به رای تجدید نظر هم نشانه ناامیدی آنها از رای‌های صادر شده و برقراری عدالت در بررسی پرونده پزشکی فیلمساز فقید بوده است.

Sending
User Review
0 (0 votes)
2018-07-01T14:41:22+00:00

درج دیدگاه